Nobel SŠ 1. kolo řešení Psíci
POHÁR VĚDY – 2. ročník – „NOBEL 2013“
PSÍCI – KMD FreeDek
1. kolo (leden) – SOUTĚŽNÍ KATEGORIE 4 – SŠ
1. Kreativita
Název: Z názvu družstva se nám nejvíce líbilo PSÍCI, dle řeckého písmena „psí“. Dále padaly názvy jako například Alfíci a Betíci.
Pokřik:
MY BOJUJEME ČESTNĚ,
NIKDY SE NEVZDÁVÁME,
SRDCE BOŽÍ MÁME,
PROTO VYHRÁVÁME !!
2. Teorie a výzkum
FLUIDUMFranklinovy zvonky, neboli elektrostatické kyvadlo je pokus Benjamina Franklina , které je kyvadélko poháněno elektrostatickou elektřinou.
Knižně: domnělá, jemná neviditelná látka, vyzařující nějakou energii a způsobující svým přebytkem n. nedostatkem některou vlastnost látek
Fyzikálně: tepelné fluidum = jakási nevažitelná a nehmotná látka, nazývaná též flogiston, která byla od středověku až do poloviny 19. stol. pokládána za teplo
Myšlenku duality částic a vlnění zavedl v roce 1905 Albert Einstein pro objasnění fotoelektrického jevu. Fyzikální pojem dualita částice a vlnění se vztahuje ke skutečnosti, že světlo lze popsat buď jako vlnu nebo jako částici. Ačkoliv se tato dualita v obecnosti týká veškeré hmoty, nejčastěji se s ní lze setkat v případě objektů s velmi malou hmotností.
Při dotyku se míček nabije souhlasným nábojem jako příslušná deska a od desky se odpuzuje. Druhá deska naopak míček přitahuje. Jakmile se míček dotkne druhé desky, vybije se a hned se nabije opačným nábojem a začne se od desky odpuzovat. Děj se neustále opakuje. Míček kmitá mezi deskami.
Kuličku zavěste na nit mezi desky umístěné vedle sebe asi 10 cm. Zelektrizovaným pravítkem nabijeme jednu desku a přiblížíme k ní kuličku tak, aby se jí dotkla. Při dotyku se kulička nabije souhlasným nábojem jako příslušná deska a od desky se odpuzuje. Druhá deska naopak míček přitahuje. Jakmile se míček dotkne druhé desky, vybije se a hned se nabije opačným nábojem a začne se od desky odpuzovat. Děj se neustále opakuje. Míček kmitá mezi deskami.
Další využití Franklinových zvonku jako zvonkohra.
3. Praxe a projekt
Elektromotor je elektrický stroj, který slouží k přeměně elektrické energie na mechanickou práci. Většinou jde o točivý stroj, ale existují i netočivé elektromotory, např. lineární elektromotor.
K našemu pokusu jsme potřebovali magnet, 9V baterku, 2 měděné hrubé drátky, a drátek ze staré cívky
Video našeho elektromotoru.
Zdroje: