Nobel SŠ 1. kolo řešení Verjáci
21. 2. 2013
ZADÁNÍ ÚKOLŮ
1. kolo (leden) – SOUTĚŽNÍ KATEGORIE 4 – SŠ
Verjáci – KMD FreeDek
|
1. Kreativita
Název: Verjáci
Název našeho týmu jsme po dlouhém váhání vytvořili přesmyčkou jmen, nejuznávanějších členů naší skupiny.
Pokřik:
Verjáci jsou tým, rychlý jako dým.
Soupeřů se nebojíme, všechny je hned rozdrtíme.
Z vítězství se radujeme, smutní jsme,
když prohrajeme. VERJÁCI!!!!!!!!!!
2. Teorie a výzkum
Fluidum - každé těleso neelektrické má určité množství elektrického fluida. Při tření se část elektrického fluida přenese z jednoho tělesa na další.
fluidová představa neurčitě hovořila o severních a jižních "magnetických množstvích", které se však na rozdíl od elektrických nábojů od sebe nedají oddělit).
Ve starší fyzice a ve filozofii: předpokládaná neviditelná látka vyzařující energii je původce některých vlastností látky
Franklinovy hypotézy:
Unitární teorii - elektrických jevů, podle níž existuje jen jeden druh elektřiny - jediné specifické fluidum, o němž předpokládal, že má částicovou strukturu. V každém elektricky neutrálním tělese je obsaženo určité množství tohoto fluida. Jakmile z nějakého důvodu vznikne přebytek elektrického fluida, těleso se nabije kladně, při jeho nedostatku zase záporně. Tím bylo objasněno, jak se dva opačné náboje mohou neutralizovat. Franklin jako první začal používat pro fluidum označení, dnes běžně používané pro elektrické náboje: „kladný a „záporný a použil znaménka „plus a „minus a svými představami přispěl k formulaci zákona zachování elektrického náboje. Vedla k pochopení podstaty již předtím vynalezené leydenské láhve a k vynálezu "Franklinovy desky", prvního deskového kondenzátoru (sklo mezi olověnými deskami). (Benjamin Franklin)
Dualistická hypotéza- Fyzikální pojem dualita částice a vlnění se vztahuje ke skutečnosti, že světlo lze popsat buď jako vlnu nebo jako částici, v závislosti na uspořádání experimentu a způsobu pozorování. Je to u těles s velmi malou hmotností. Objevitel Einstein 1905
Benjamin Franklin
Zvonkohra
Střední bubínek zvonkohry připojíte k jednomu konduktoru elektriky a nabijte ji. Vysvětlete tento jev. Po nějaké době, se prstem dotkněte zvonečku. Proč se frekvence cinkání zvětší?
Nabijeme-li střední zvonek, paličky se budou přitahovat do chvíle, až se sebe dotknou. V momentě dotknutí na ně přejde část náboje a jsou odpuzovány až do chvíle, kdy pak předají svůj náboj zvonečku. V okamžiku dotyku se začne kladívko opět přitahovat ke střednímu zvonku. Dotkneme-li se prstem jednoho ze zvonečků, náboj se nebude shromažďovat na malé ploše zvonečku, ale bude přecházet do našeho těla a tak se frekvence zvýší, protože na kyvadélka budou působit větší přitažlivé a odpudivé síly.
Elektrostatické kyvadlo Franklinovy zvonky
Elektromotor
Elektromotor je elektrický stroj, který slouží k přeměně elektrické energie na mechanickou práci. Většinou jde o točivý stroj, ale existují i netočivé elektromotory, např. lineární elektromotor. Opačnou přeměnu, tedy změnu mechanické práce na elektrickou energii, provádí generátor, např. dynamo či alternátor. Z hlediska funkce lze na generátor pohlížet jako na elektromotor provozovaný v generátorickém režimu, i když konstrukčně jde o odlišné zařízení.
V roce 1748, Franklin vynalezl „elektrické kolo“. Franklinův stroj se skládal ze svislé šachty, která se volně otáčela. A dalších součástek. Nicméně motor nebyl natolik silný, aby byl schopen pracovat na 12 – 15 otáček za minutu. Sám Franklin uznal, že se motor nemůže porovnávat s ostatními parními motory nebo vodními koly, ve smyslu využití praktického zdroje energie pro průmysl. Jeho motor, měl oproti parním motorům malý výkon a nezačal se tak používat ani v průmyslu.
Franklinův elektromotor
3. Praxe a projekt
K našemu elektromotoru jsme použili magnet, 2 měděné drátky, baterii a drátek z cívky.
Zdroje: